Václavské náměstí – neexistuje žádné jiné místo, které je tak úzce spjato s českou historií. Jedná se o tradiční místo demonstrací, pochodů a zároveň taktéž nejrušnější místo v České republice. Původně koňský trh, dnes jeden z největších bulvárů na světě, se po dvanácti letech dočká rekonstrukce, která je opravdu potřebná.
V posledních letech působí „Václavák“ velmi rozpačitým dojmem. Jeho strany ohraničují domy, které tvoří zajímavý průřez historií české architektury. V nich můžete najít obchody s oblečením, luxusní restaurace, kavárny, nicméně zároveň se v nich nachází pochybné obchody se suvenýry, thajské masáže a na výběr je i z relativně velkého množství podniků pro dospělé. I ruch mezi domy je velmi různorodý. Velké množství turistů ze všech koutů světa ve dne doplňují podnikatelé a mladí lidé. V noci je ale často střídají hlasité skupiny v podnapilém stavu, není zde dokonce ani problém najít dealery drog a prostitutky na krajích Václavského náměstí. Třešničku na dortu jsou stánky s rychlým občerstvením, které vadí spoustě lidí.
To se pokusí změnit plánovaná rekonstrukce Václavského náměstí. Architektonickou soutěž vyhrál už v roce 2005 ateliér Cigler Marani (autoři The Park na Chodově, Quadrio na Národní třídě), nicméně snaha návrh zrealizovat se našla až dnes. Jaké zásadní změny můžeme tedy očekávat? První se týká dopravy a zde můžeme očekávat zásahy, které pravděpodobně ovlivní i okolí Václavského náměstí. Pravděpodobně se dočkáme odstranění tramvajových zastávek a odklonění tramvajové trasy. Zároveň ubyde i aut a prostředí bude tedy více přívětivé k chodcům.
Ploch pro auta ubude zhruba o třetinu, která naopak přidá místo tam, kde je potřeba – chodníky. Zároveň Václavské náměstí výrazně zezelená, jelikož dojde k rozšíření stromořadí po obou stranách. Stromy oddělují vstupy do obchodů od centrální části, ve které časem budou umístěny umělecké instalace, lavičky a prostory pro trávení volného času.
Náměstí po letech tedy konečně získá jednotnou materiálovou podobu a nebude již tedy působit tak roztříštěně. Dlažba bude tvořena z žulových kostek, stromy naopak získají vyvýšené obruby přímo v komunikaci. Do jednotného stylu architekti taktéž navrhli i diskutabilní fastfoodové stánky a obchůdky s květinami.
S pracemi se začne nejdříve v roce 2018, pokud Praha získá stavební povolení. Začne se přestavbou spodní části náměstí, jejíž cena je odhadována na 150 miliónů korun. Jak na tuto novinku hledíte Vy? Myslíte si, že se jedná celkově o krok dopředu?