Milí sousedé,
po tom nechutném zážitku na zastupitelstvu Prahy 11 ve čtvrtek byla poctivá manuální práce na zahrádce balzámem na duši. Zabydlel se nám na chatě krtek a zničil celý trávník! 😄 Zahrada, výlet v přírodě, to mi vždy dokonale vyčistí hlavu a srovná myšlenky.
Jak jste strávili víkend vy? Pošlete mi taky vaše fotky!
Nicméně teď už pojďme na výkaz práce. Jen upozorňuji, že hlavně čtvrtek a informace ze zastupitelstva nejsou příjemné čtení!
✅ Pondělí
V pondělí byly Velikonoce a to jsem si tedy kromě psaní reportu a odpovídání na vaše komentáře ještě užíval na chatě s dětmi.
✅ Úterý
Na poradě vedení Prahy 11 naši radní probrali nesmyslnou vyhlášku magistrátního Piráta Adama Zabranského, která má změnit oblast nakládání se svěřeným majetkem. Konkrétně s byty. Pokud by městská část nějaký prodala, musela by CELOU prodejní cenu odvést magistrátu. Jsem rád, že ji i naši radní v čele s pirátským starostou jednoznačně odmítli a Praha 11 tak pošle zamítavé stanovisko. Je to až legrační, že ani starosta zvolený za Piráty, který má oblast bydlení v gesci, nesouhlasí se svým “nadřízeným” radním za Piráty pro bydlení na magistrátu. Ale za mě v tomto případě zaplať pánbůh.
Taky schválili drobné flikování (opravou se to nazvat nedá) Pochozí zóny. Sám starosta Dohnal v tisku píše (zde doslova cituji):
“Navíc předkládám k úvaze rychlou ad hoc úpravu, která by reagovala na časté stížnosti a která by v duchu „za málo peněz hodně muziky“ mohla pochozí zónu rychle pozvednout, ještě před postupnou celkovou opravou / regenerací.”
V tom je zahrnuto..
➡ odstranění sestavy bývalých úředních desek před vstupem do metra Háje (odříznutí, zaplnění děr v betonovém kotvícím pásu)
➡ provést nátěr sloupů kolem tzv. „atria“ ve stejném odstínu jako okolní sloupy, které jsou součástí OC Háje
➡ obnovit zašlý podklad informačních vitrín v čele objektu s pekařstvím (před vstupem do metra)
➡ k úvaze odstranění celého květníku před výstupem z metra Háje směrem k tzv. Otíkově lávce (maximální varianta), příp. úplné odstranění vegetace a nahrazení násypem z kačírku (minimální varianta)
➡ odstranění neudržované převážně náletové vegetace v dalších květnících v centrální části pochozí zóny (tj. kolem OC Háje), v exponované části nová výsadba (např. levandulemi), ostatní násypem z kačírku
Je to samozřejmě dobře. Cokoli, co se s tou hrůzou udělá, tak je skvělé. Jen se bojím, aby to před volbami starosta nevydával za začátek opravy, když o tom sám ve svém tisku mluví jako o adhoc úpravě “za málo peněz hodně muziky”.
Jakub Lepš (TOP09) si nechal odsouhlasit dalších 500 tis. Kč na další úpravu projektové dokumentace opravy vnitrobloku Brechtova, Matúškova, Dubnova – tzv. Blankyt. To je taky nekonečný příběh, který vypadá, že se spíše nikdy nezrealizuje a že je to jen černá díra na peníze pro spřátelené projekční firmy.
Dále taktéž Jakub Lepš představil přípravu dalších vodních prvků, ty mají být na Švandrlíkovo náměstí na dětském hřišti u ulice Rašova, u psího hřiště u Výstavní ulice, u radnice a obnovit se mají i sochy raka a fauny na Jírovcově a Pošepného náměstí. Pokud se to povede, tak Jakubovi asi všichni zatleskáme. Jen škoda, že to tak dlouho trvalo a honí se to zase před volbami. Kdyby volby byly každý rok, možná by někteří politici makali kontinuálně a ne jen ve volebním roce. 😉
Na Radě hl. M. Prahy se řešila hlavně Pražská plynárenská. Zajímalo by mě, zda je výsledek Pražské plynárenské, které aktuálně chybí 6 miliard Kč, jen důsledkem energetické krize nebo došlo i na manažerská pochybení novým zpolitizovaným vedením, které si do firmy přes odpor opozice a odborníků protlačili Piráti v čele s primátorem?
Pražská plynárenská do minulého roku (za vlády hnutí ANO) tvořila zisk 1 až 1,5 miliardy Kč ročně a odváděla do rozpočtu Prahy 300-500 milionů ročně na dividendách. Za tyto peníze bylo možné třeba opravovat chodníky nebo školy. A to každý rok! Dnes tyto peníze budou chybět a navíc bude muset patrně Praha naopak do firmy “nalít” miliardy, aby nepadla a o dodavatele plynu nepřišli stovky tisíc Pražanů!
Kdo za to ponese odpovědnost? Na to se budu pana primátora ptát na zastupitelstvu Prahy.
Radní Prahy dále schválili pro mě nepochopitelně firmu, co bude za skoro 3 miliony Kč zajišťovat přenos jednání zastupitelstva. Neříkali Piráti, že jsou odborníci na levné IT služby? Přijde vám dávat 3 miliony korun jen za přenos jednání zastupitelstva, které probíhá 1x měsíčně, jako adekvátní částka?!
Pak taky schválili 67 milionů Kč na projektování výstavby bytů v Dolních Počernicích. Čtete dobře, 67 milionů Kč půjde zas jen spřáteleným projekčním firmám na malování projektu. Byty žádné stavět nebudou. Přitom v této lokalitě výstavbu bytů kompletně připravilo hnutí ANO. Stačilo jen stavbu spustit v roce 2018 a dnes už byty mohly stát. Smutné.
Odpoledne jsem měl schůzky s pár občany Prahy 11. Kromě jiného i s aktivními manžely Schikorovými, se kterými spolupracuji na řadě projektů. Jsem rád, že je na Jižním Městě ještě dost aktivních lidí, kteří se nebojí nejen říct nahlas svůj názor, ale i něco dělat pro lidi.
V úterý také TV Nova odvysílala šokující reportáž o SUPER DRAHÝCH KANCELÁŘÍCH TSK.
Technická správa komunikací se přestěhovala z údajně nevyhovující magistrátní budovy do nových luxusních kanceláří na Praze 7. Přál bych jim to, opravdu ano, kdyby to zase nebyl jen jeden obrovský tunel rozpočtu hlavního města.
Dříve totiž TSK platilo měsíční nájem kolem 134 tisíc korun, nyní zaplatí naprosto neuvěřitelných 2,3 milionu korun. Ten obrovský rozdíl by vnímalo i malé dítě.
A i kdyby se teď někdo probudil a chtěl to zvrátit, smlouva je uzavřena na 7 let. Navíc podepsána byla v červnu 2020, v době pandemie, kdy ceny nájmu v centru Prahy padaly raketově dolů.
Nezvyklé je už jen to, že organizace stoprocentně financovaná z veřejných peněz tak ochotně šla do kanceláří soukromého majitele. K tomu se nechce veřejně vyjádřit ani náměstek primátora Adam Scheinherr, ani mluvčí TSK, která se omezila jen na tiskovou zprávu, na kterou všechny odkazuje.
Budeme se muset zeptat příští týden na zastupitelstvu. Odkaz na reportáž vám dávám do komentářů.
✅ Středa
Jako pravidelně jsem ve středu zveřejnil komentář k bytové situaci.. Kopíruji vám to sem.
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
před několika týdny jsem pro vás shrnul, jak se vyvíjí situace na realitním trhu . Tentokrát se spolu podíváme na vyhlídky v oblasti stavební výroby. A začneme tvrdými daty, která, jak hned uvidíme, umí být značně zavádějící.
Pokud bychom totiž vycházeli pouze z posledních čísel zveřejněných Českým statistickým úřadem, mohli bychom nabýt dojmu, že je vše na dobré cestě: v únoru 2022 byla zahájena výstavba 3 691 bytových jednotek, což v meziroční srovnání představuje nárůst o 26,1 %.
Jako vždy je ale důležitý také kontext. Stavebnictví, stejně jako spousta dalších oborů, v posledních dvou letech postihl vlivem pandemie covidu-19 výrazný útlum. To, co vypadá jako stavební boom, lze tedy do velké míry přičíst růstu z nízké srovnávací základny, a podle odborníků také mimořádně mírné zimě, která umožňovala pokračovat ve výstavbě.
Jakkoli bych si přál, aby tento nedávný růst stavební produkce znamenal počátek pozitivního trendu, měli bychom se bohužel spíš připravit na strmý propad. Stavebnictví se totiž potýká se stále větším nedostatkem materiálu, od kamene přes ocel až po betonové výztuže a tepelnou izolaci.
Tento stav má hned několik příčin. Dodavatelsko-odběratelské řetězce, které významně narušila už pandemie, dostaly další ránu v podobě války na Ukrajině. Někteří z tradičních exportérů, například Čína, si dnes velkou část stavebních materiálů a výrobků nechávají pro své potřeby. A nelze také vyloučit, že aktuální nedostatek uměle nepřiživují spekulanti, kteří s vidinou budoucího zisku některé z nich neskupují.
Výsledkem je, že stavební materiály podražily o desítky, dokonce i stovky procent. Další vývoj cen lze navíc vzhledem ke geopolitické situaci těžko předvídat.
Vzhledem k rozsahu a systémovosti současných obtíží se domnívám, že už nastal okamžik, kdy by se do řešení současné krize měl vložit stát – situaci důkladně zanalyzovat, pomoci s vytvořením nových logistických řetězců, zkrátka udělat všechno pro to, aby jejich dopady na výstavbu byly co nejmírnější. Tváří v tvář globálním problémům totiž soukromý sektor malé evropské země nemá šanci cokoli změnit.
⬆⬆⬆
Ráno jsem dále točil video u restaurace Pavlovín. Video dávám pod článek do komentářů. O co jde?
Chodíte rádi do parku u Chodovské tvrze? Pak už jste si nejspíš všimli velké cedule na restauraci Pavlovín, která je jeho nedílnou součástí – stojí na ní smutný nápis „TRVALE ZAVŘENO“.
V oblíbeném parku tak chybí možnost občerstvení, které by si mohli vychutnat dospělí i ti nejmenší. Co s tím? Objekt je nyní nabízen k prodeji za přibližně 13 milionů korun a my jsme přesvědčení o tom, že by měla Praha 11 usilovat o jeho koupi.
Restaurace by pak mohla být provozována za příznivé ceny a pod kontrolou městské části, podobně jako skvělá kavárna Mezi domy v Křejpského ulici.
Vedle občerstvení by se navíc v budoucnu mohl objekt stát součástí outdoorového rodičovského centra vybudovaného právě v krásném parku u Chodovské tvrze.
Pokud máte stejný názor a chcete, aby místo soukromníka koupila Pavlovín městská část Praha 11, podpořte naši PETICI za jeho záchranu, kterou poté předáme radním naší městské části. Každý podpis je důležitý, společně to dokážeme!
Odkaz na petici máte pod článkem, budu rád za váš podpis.
Večer jsem přijal pozvání do TV Barrandov od Jaromíra Soukupa do jeho diskusního pořadu, ve kterém jsme řešili to, co trápí a zajímá diváky televize Barrandov. Kdy se dá očekávat konec konfliktu na Ukrajině? Má naše vláda plán na zajištění energetické bezpečnosti, a s tím i konec závislosti na Rusku? Čeká nás ekonomická krize ve větším měřítku, než si umíme představit?
O tom jsem diskutoval s lídrem občanského hnutí Přísaha Robertem Šlachtou a europoslancem Tomášem Zdechovským za KDU-ČSL. Odkaz na záznam vám dávám do komentářů pod článek.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek se konalo zastupitelstvo na Praze 11. Již tradičně se neslo v duchu naprosté neschopnosti pirátského starosty Jiřího Dohnala jednání nějak uřídit. Neslo se zejména ve znamení obstrukcí z řad opozičních zastupitelů, kteří jsou “násilím” navrhováni k odvolání z poradních orgánů Rady MČ a Zastupitelstva MČ. Pirátský starosta Jiří Dohnal se rozhodl půl roku před volbami odvolat z těchto orgánů opoziční zastupitele, týká se to např. Martina Farmačky (HPP11), Roberta Vašíčka (MCŽ) nebo Jiřího Štylera (HPP11). Tento krok považuji za nesmyslný a zbytečný, neboť hlavně kvůli němu se konaly tyto obstrukce a nebylo tak možné jednat o naprosto klíčových věcech!
Přitom právě na tomto jednání byly na programu daleko důležitější body, jde např. o sportovní a kulturní granty nebo prodej akcií v projektu Aréna ledových sportů (ALS). Právě o ALS jsem vás v minulosti již několikrát informoval, kdy jsme po velmi složitých a zdlouhavých diskusích nakonec došli k tomu, že z projektu vystoupíme a pokusíme se náš podíl prodat, neboť jsme do projektu investovali již více než 40 milionů korun!
Nyní bychom chtěli tyto peněžní prostředky získat zpět a mohli je investovat smysluplněji – např. do opravu vnitrobloků, chodníků a v neposlední řadě také do oprav našich školských zařízení. Na jednání o tom však vůbec nedošlo!
Odpovědnost za to nese plně současná Rada MČ v čele s pirátským starostou Jiřím Dohnalem, která naprosto nepochopitelně řeší půl roku před volbami odvolávání členů poradních orgánů a nezajímá je názor ani opozice ani občanů.
Korunu celému dubnovému zastupitelstvu nasadily DIVNOSMLOUVY s developery, které v celé nahotě ukázali to, jak Piráti na Praze 11 jdou na ruku developerům.
Blíží se volby a je třeba rychle zařídit, co se slíbilo… bylo by hezké, kdyby tohle heslo platilo směrem k občanům. Po svém si ho však zřejmě vykládá rada MČ Praha vedená Pirátským starostou Jiřím Dohnalem. Jak jinak si vyložit, že narychlo nechal nedávno projít Radou participační smlouvu týkající se přestavby současných garáží hotelu Globus a výstavby desetipodlažního bytového domu Ovčárna. Smlouva sice zavazuje developera k několika zdánlivě prospěšným krokům, jako je vybudování 8 nových povrchových veřejných parkovacích míst, z toho 2 s dobíjecí stanicí pro elektromobily – to je teď totiž moderní a dobře to vypadá, ale už se nikde nezmiňuje, že o své parkovací místo přijde skoro 80 místních řidičů, kteří zde dosud parkovali!!!
To ale není jediný problém, ve hře je finanční znehodnocení okolních bytů, ztráta výhledu, ale i neprovedený geologický průzkum podloží, zkrátka otazníků je mnohem více.
Chtěli jsme toto téma otevřít hned ráno a nechat si dovysvětlit všechny podivné či neznámé souvislosti.
Piráti však tento bod odmítli zařadit. Proč? Možná mají co vysvětlovat… Je to už několikátý příklad toho, jak Piráti na Praze 11 jdou na ruku developerům! A stojí za zahušťováním našeho sídliště!!
Nakonec odpoledne přišlo mnoho Roztyláků přímo na jednání a povedlo se nám obrovským tlakem donutit Piráty otočit a bod se zařadil a otevřel. Nicméně po asi hodinové debatě se koalice asi lekla argumentů občanů a opozice a vymysleli, že bod přeruší, aby se projednaly “důležitější body”, jako jsou sportovní granty a odměny za výbory či komise. Tím se diskuse občanů o výstavbě bytového domu Ovčárna utla, občané odešli a nebylo přijato žádné usnesení. Na bod už nedošlo, protože se zbytek zastupitelstva nedokončil. Smutná realita politické kultury Prahy 11. Za Roztyláky se budu samozřejmě bít i příště.
Ve čtvrtek se v Praze ještě slavnostně zahájila stavba metra D. Přiznám se, že se ve mně mísí rozporuplné pocity. Na jednu stranu mám radost, že se nová linka metra konečně dotáhla do realizace a už brzy nám usnadní pohyb po městě. Bylo na čase.. Na druhou stranu ale cítím jakési zklamání a smutek z toho, co stavbu metra D po celou dobu provázelo.
Začalo to už tím podivným výběrovým řízením, které bylo nastavené tak, že znevýhodňovalo všechny možné uchazeče kromě těch, co to nakonec vyhráli. Na antimonopolním úřadě tehdy naše pochybnosti uznali, když to sami začali prověřovat. Nebudu se tady o tom znovu rozepisovat. Pokud chcete znát více podrobností, dám vám odkaz na mé minulé články do komentáře pod tento příspěvek.
Primátor a jeho koalice si stavbu protlačili, ačkoliv byla cena za ní neskutečně vysoká a předražená. Upozorňuji, že to bylo ještě před válkou a před současnými ekonomickými problémy, když jsem poukazoval na to, že Praha hodlá stavět metro 2x dráž než například Francie. Příspěvek o tom, jak cena metra v Paříži je zhruba poloviční, vám dávám také do komentáře.
Pak se ukázalo, že stavební dozor dostala od Prahy firma, která dohlížela na nechvalně proslulý tunel Blanka. Nebudu už znovu opakovat, co všechno se tenkrát kolem Blanky nepovedlo – zpoždění, prodražování, stavební chyby atd. Důležité bylo, že tato firma, která měla dohlížet metro D, byla zároveň v právním sporu s Dopravním podnikem. Zkrátka další podivný tah současné koalice.
Tohle všechno samo o sobě stačilo podle mého názoru na to, aby se Praha trochu pozastavila a zkusila přehodnotit, zda opravdu postupuje správně a v zájmu Pražanů.. Nebo naopak, zda tímto pochybným jednáním nezpůsobí zbytečné škody v řádech mnoha miliónů, možná dokonce stovek miliónů korun.
Tím to ale k překvapení všech neskončilo. Poté, co vypukla válka, se ukázalo, že Strabag (jedna ze stavebních firem podílejících se na stavbě metra D) je z části vlastněná ruským oligarchou, který je úzce napojený na Kreml a který z našeho pražského metra bude inkasovat podíl zisků. Nepřímo tak Praha financuje putinovské posluhovače. Nechci nijak napadat české vedení Strabagu nebo jejich české zaměstnance. Jedná se o soukromou firmu řízenou dle našich platných zákonu, a to je úplně v pořádku.
Spíš si kladu otázku, jak může kabinet premiéra Fialy, který se tolik tváří jako spojenec Ukrajiny, netečně přihlížet a nic s tím neudělat? Jak je možné, že přes všechny sankce mohou ruští oligarchové dále inkasovat zisky z českých firem? Výplata dividend byla alespoň zmrazena, ale peníze se ruskému oligarchovi hromadí jako v kasičce a pokud vláda nezakročí, jednou je dostane.
Jsem tedy sice vděčný, že metro konečně stojí.. Mnohokrát jsme v minulosti mluvili o tom, že ho chceme a potřebujeme.. Ale nešlo to zařídit lépe? Mrzí mě, že metro D bude už navždy provázet tato podivná a nepříliš příjemná pachuť.
✅ Pátek
V pátek jsem točil velký rozhovor pro Parlamentní listy o Praze, Metru D, dopravě a chaosu řízení Pirátů a Praha Sobě. Příští týden by měl vyjít, tak vás budu informovat.
Taky jsem musel trošku úřadovat s mými kolegy z hnutí ANO z městských částí. Připravujeme kandidátky a kampaně na všech MČ. Je toho dost.
Zbytek dne jsem strávil zas vyřizováním korespondence od vás. Tenhle týden jsme třeba uklízeli nepořádek u kontejnerových stání, nebo zase opravovali lavičku. Pište mi dál, co vás v okolí vašeho bydliště na Jižním Městě trápí, a vyřeším to pro vás, jen pokud to alespoň nějak bude možné.. 🙂
Tím jsme opět na konci. Děkuji za váš čas a mějte se!