Milí sousedé,
tento víkend jsme se byli s mojí ženou proběhnout až na Letné u kyvadla. Musím říct, že je moc hodná. Podporuje mě v hubnutí a získávání mojí ztracené kondičky. Prý proto, abych “dýl vydržel”. Jak se držíte ve formě vy v téhle době?
Jinak čas vážně letí. Dnes je už 3. neděle tohoto roku! A s ní je tu samozřejmě další z mých pravidelných výkazů práce na radnici.
Pondělí
V pondělí jsme na poradě vedení probírali možnost znovu umístit naše tiskoviny do stojanů na nástupištích metra. Dříve tam radnice měla pro občany kulturní programy a další zajímavé aktuální informace. Vzhledem k úsporám jsme od těchto ploch v minulých letech upustili. Nyní se nám s panem starostou podařilo u pronajímatele vyjednat velmi zajímavé podmínky pronájmu a tak zvažujeme, že tyto plochy znovu využijeme a to především kvůli vám, abyste si mohli při čekání na vlak mohli přečíst, co se aktuálně děje v naší městské části. Jste pro?
Taky jsme projednali žádosti starostů okolních městských částí a obcí kolem dálnice D1, kteří žádají o posun nultého kilometru dálnice D1 dál od Prahy. Pomohlo by to snížit hluk a emise a také by to zjednodušilo budování nových sjezdů a přípojek, které jsou nutné pro řešení složité dopravní situace. Třeba na křižovatce u sjezdu na Háje. Dohodli jsme se, že se k těmto starostům připojíme a že kolega radní pro dopravu Martin Duška napíše za Prahu 11 dopis našemu ministrovi
Karel Havlíček
, aby možnost posunu nultého kilometru projednal na vládě.
Na Radě jsme pak odpoledne schválili realizaci pumptracku a minirampy u modré školy. Oboje by mělo vzniknout ještě letos a díky za to patří kolegovi radnímu pro sport Honzovi Stárkovi!
Také jsme projednali dlouho připravovaný tisk týkající se participativních smluv na některé developerské projekty. Jak už jsem vám mnohokrát psal, pokud na Praze 11 chce nějaký investor cokoli stavět, tak kromě jiného po něm žádáme, aby přispěl na zlepšení prostředí v okolí jeho stavby. Ať už to je výsadbou stromů, vybudováním nových parkovacích míst nebo třeba stavbou školky. Piráti na radě nakonec chtěli materiál ještě odložit z důvodu, že se s ním chtějí podrobněji seznámit. Vzhledem k tomu, že by ho mělo projednat i Zastupitelstvo a měli bychom s ním seznámit i opozici, tak doufám, že tisk schválíme v pondělí 18.1.2021 spolu s programem Zastupitelstva. Pak budu moci být konkrétnější a seznámím vás s tím, co se povedlo s jakým investorem pro naší městskou část vyjednat.
Další tisky, které jsem v pondělí předložil a které Pirátský klub chtěl z jednání Rady stáhnout, bylo výběrové řízení na dotační management pro naši městskou část a memorandum o budoucnosti Trojmezí. Oba tisky znovu také předkládám zítra a snad už budou schváleny. Dotační management nutně potřebujeme, protože peníze v naší kase docházejí a bez šikovných lidí, kteří pomohou najít finance z různých fondů, nebudeme schopni realizovat příliš nových investičních akcí ani zajímavých programů ve školách atp.
Úterý
V úterý jsem měl Výbor pro územní rozvoj na hlavním městě Praze. Prahy 11 se tam tentokrát nic netýkalo, protože už předem jsem domluvil, že změny na Roztylech se zatím projednávat nebudou. Jak jsem už psal dříve ohledně studie Roztyl, kterou vypracoval magistrát, nesouhlasíme s ní a chceme, aby se věci udělaly jinak. Mnohem šetrněji k životnímu prostředí, lesu a občanům, kteří bydlí v okolí!
Večer jsme pak měli krajské předsednictvo hnutí ANO. Řešili jsme především otázku tristní správy hlavního města Prahy. Třeba to, že vláda
Zdeněk Hřib – primátor Prahy
zvedla nájemné v obecních bytech v době vrcholící krize. Horší načasování si pro Pražany opravdu najít nemohli.
Středa
Ve středu ráno jsem hned na to vydal článek ve svém pravidelném bytovém okénku právě o tomto zdražování bytů.
Pražský magistrát se rozhodl zvýšit nájemné v městských bytech , což v současné chvíli považuju za nešťastné.
Radní pro bydlení Adam Zábranský – pražský radní rozhodnutí hájí tím, že se ceny nájmů nezvyšovaly plných 17 let, zvýšení se nedotkne bytů pronajímaných seniorům, lidem se zdravotním postižením nebo rodinám s nízkými příjmy a přinese do městské pokladny až desítky milionů korun. Tyto argumenty ale v mých očích rozhodně neobstojí.
Rozumím tomu, že ceny nájemného v městských bytech nelze „zakonzervovat“ a udržovat beze změn po desítky let. Nechápu ale, proč tedy magistrát k těmto změnám nepřikročil hned na počátku svého funkčního období, v časech ekonomické konjunktury. Vzhledem k těžko předvídatelnému vývoji na trhu práce dnes také hrozí, že se mnoho domácností, kterým nyní bude nájem zvýšen, záhy zařadí mezi nízkopříjmové. Potenciální desítky milionů korun navíc v městské pokladně rozhodně nepředstavují částku, která by vyvážila možné důsledky tohoto nešťastně načasovaného rozhodnutí.
S ohledem na probíhající pandemii a její drtivý dopad na Pražany bych se proto přikláněl k tomu, aby magistrát své usnesení ještě přehodnotil.
Bylo by pro vás v současné chvíli zvýšení nájemného únosné? Obáváte se dalšího vývoje cen za bydlení
Napište mi svůj názor do komentáře pod tento post .
Dopoledne jsem měl poradu na Jihoměstské a pak telekonferenci v Poslanecké sněmovně. Řešíme legislativní návrhy, které padly na posledním kulatém stole, který jsem pořádal s kolegyní poslankyní
Monika Červíčková
. Brzy chci svolat další kulatý stůl, na který předložím už konkrétní návrh systémových změn, které zvýší dostupnost bydlení nejen v Praze ale i celé ČR.
Odpoledne jsem měl na radnici ještě několik návštěv občanů, které se mi nevešly do kalendáře na pátek. Řešili jsme především problémy s byty a sousedskými vztahy.
Večer pak proběhl Kontrolní výbor na Praze 11, kam si mě pozvali kvůli “kauze” s bouráním lávky na Opatovské. Samotnému se mi výsledek této investiční akce nelíbí. Bylo tam příliš mnoho komplikací a víceprací, ale byla to akce, kterou jsem zdědil, byla už v běhu a my jsme tak neměli příliš možnost ji změnit. Kolegům na výboru jsem vše znovu vysvětlil a oni případ definitivně uzavřeli.
Čtvrtek
Ve čtvrtek jsem celý den doháněl resty z porady a rady, odpoledne jsme pak měli neformální skupinu na rozpočet ve formátu radních, předsedy finančního výboru a předsedkyně finanční komise. Řešili jsme hlavně výhled na další roky, protože sestavit rozpočet na rok 2022 bude ještě větší oříšek než ten letošní.
Pátek
V pátek jsem ráno odeslal otevřený dopis
Zdeněk Hřib – primátor Prahy
ohledně investiční akce Hotel Opatov. (Ten si můžete všichni přečíst. Publikuji ho totiž zároveň na svůj web a odkaz dávám pod tento příspěvek.) Jsem zvědavý na reakci. A o co jde?
Praha nemá dostatek bytů pro své lidi a zdá se, že hlavní město místo toho, aby to aktivně řešilo, naopak možná řešení odsouvá nebo přímo ruší. Jak jistě víte, rekonstrukce ubytovny Sandra a hotelu Opatov jsou dva veliké projekty, které měly naší městské části přinést stovky bytů. Zatímco Sandra, která je v režii Prahy 11, postupuje mílovými kroky a “již brzy” nabídne bydlení pro 174 jihoměstských rodin, s hotelem Opatov, jehož rekonstrukci má na starosti hlavní město, se neděje vůbec nic – a působí to tak, že navzdory dohodám a slibům ani dít nebude. Přinejmenším to tak vypadá vzhledem k tomu, že tato rekonstrukce již nadále není zahrnuta v rozpočtu Prahy pro rok 2021.
Dopis jsem poslal proto, protože se za posledních několik měsíců k hotelu Opatov ze strany města nikdo nevyjádřil, ačkoli jsme o to žádali jak my, tak například účastníci zadávacího řízení (společnost HOCHTIEF). Na zasedáních Zastupitelstva k tomuto tématu Rada také mlčí. Bude se tedy něco dít, nebo ne? Má Praha v plánu projekt zazdít? Rádi bychom všichni konečně věděli, na čem jsme.
Pro to, aby obě rekonstrukce mohly proběhnout, se v minulých letech uskutečnilo nespočet vyjednávání, schůzek odborníků a pracovních skupin, strávilo se na tom mnoho desítek a stovek hodin práce. Nemluvě o tom, že projekty na sebe původně měly být navázené a to ve smyslu například vybudování parkovacího domu nebo praktického rozdělení občanských služeb (v Sandře se plánovalo zřízení restauračního zařízení, kdežto v hotelu Opatov zase třeba školka/dětský klub). Přijde mi jako veliká škoda po tom všem celou jednu rekonstrukci úplně zahodit.
Další věcí jsou samozřejmě také finance. Bez ohledu na usilovnou práci kolegů samotný nevyužívaný hotel Opatov město v nákladech stojí spoustu peněz, zatímco po jeho úspěšné rekonstrukci by býval mohl městu dle odborníků přinášet 10-30 milionů Kč ročně. A to snad ani nemusím znovu opakovat, že další byty pro zdravotní sestřičky, hasiče, policisty, učitele, seniory, matky samoživitelky nebo mladé rodiny by se nám v současné situaci skutečně hodily!
Nebudu lhát. Pokud se Praha rozhodne tento projekt zrušit, opravdu mě to naštve. Co vás? Budu rád, pokud mi k tomu napíšete pod příspěvek i váš názor!
Pak už jsem měl jako tradičně schůzky s občany a mezi nimi jsem vyřizoval vaše dotazy a připomínky. Přišlo mi zase spousta e-mailů, dopisů a zpráv. Děkuji za to! Určitě vás chci podpořit v tom, abyste mi i nadále psali, dotazovali se nebo si neváhali stěžovat na věci, které vás trápí. Od toho tu jsme a rádi pomůžeme.
Tím by to bylo pro tentokrát vše. Už si půjdu odpočinout, protože toho na mě zítra čeká zase dost! Mějte se pěkně, přeji dobrý start nového týdne a brzy na slyšenou.