Pražská sídliště
Edukativní seriál o pražských sídlištích. Jejich příběh, historie a zajímavosti.
Jsem kluk ze sídliště, celý život tam žiju a jestli je něco, co mi vadí, tak rozhodně to, jak velcí politici z magistrátu na Mariánském náměstí dlouhodobě pražská sídliště ignorují a nezajímají je naše problémy. Ať už jde o parkování, MHD, bezpečnost nebo rekonstrukce.
Chci proto vrátit sídlištím pozornost, jakou si zaslouží. Z toho důvodu jsem začal točit krátký edukativní seriál, kde budu postupně představovat různá místa po Praze a vyprávět zajímavosti o jejich historii, vzniku a podobně.
Publikoval jsem již tyto díly:
Jednotlivé epizody
Sídliště Solidarita
Nevím, jestli to víte, ale bylo to úplně první sídliště, které v Praze kdy vzniklo. Nachází se v Praze 10 a vybudováno bylo po druhé světové válce. Pozoruhodná je rychlost, s jakou tehdy Praha toto sídliště vybudovala, protože družstvo Solidarita vzniklo v roce 1945, stavební povolení získali hned následující rok a v r. 1947 se začalo stavět. Roku 1948 pak už stálo prvních 200 bytů!
Celkem zde během několika let vzniklo 1256 bytů. Srovnejte s rychlostí dnešní výstavby, kdy může uplynout klidně 10 nebo až 12 let mezi plánem a realizací projektu. Víc už se ale dozvíte ve videu. Mrkněte..
Sídliště Invalidovna
Toto kdysi experimentální sídliště bylo svého času naprostým unikátem v Československu a na dlouhou dobu se stalo vzorem pro další výstavbu u nás. Kromě bytů zde vzniklo hodně občanské vybavenosti - základní a mateřské školy, obchody a řada dalších služeb, což tehdy nebylo standardem.
Zajímavé je, že toto sídliště mělo původně vzniknout v Moskvě. Tým Josefa Poláka totiž celý koncept sídliště připravil pro Moskvu a odjel ho tam prezentovat, ale neuspěl. Vize to však byla natolik přitažlivá, že se podařilo ji následně zrealizovat v Praze.
Sídliště Ďáblice
Celé sídliště bylo naplánováno v 60. letech, stavělo se mezi lety 1969 a 1975. Ďáblice byly pojmenovány po nedaleké vesnici, která byla časem připojena k Praze.
Toto sídliště bylo jednak velice unikátně architektonicky pojaté, budovy byly stavěny promyšleně tak, aby se výhledy z budov vzájemně nerušily a objekty si nestínily, a jednak sídliště mělo na tu dobu relativně bohatou občanskou vybavenost. Ďáblice také sousedí s loukou a lesem, což místu dodává další příjemný nádech.
Sídliště Vršovice
Vršovice, jedno z největších sídlišť své doby, začalo vznikat v roce 1947. Bylo stavěno podél silnice Vršovická a čítalo asi 115 hektarů. Architekturou navázalo na poválečnou výstavbu a zásadně se nevymykalo tehdejším postupům.
V 50. letech se sídliště rozšiřovalo směrem na východ a vzniklo zde náměstí. To se tehdy jmenovalo náměstí Kubánské revoluce, aby vzdalo hold Fidelu Castrovi a nově nastolenému komunistickému režimu na Kubě. Vznikla zde poměrně slušná občanská vybavenost - obchody, řezník, samoobsluha a další služby. Pořádaly se tu masopusty a jiné slavnosti, což z náměstí udělalo jakési místní centrum.
Sídliště Vlasta
Sídliště Vlasta, které se nachází nedaleko Vršovic, je zajímavé tím, že bylo postaveno nejrychleji v celé historii Prahy. To proto, že po srpnové okupaci 1968 sovětští vojáci násilně zabrali Milovice, jejichž obyvatelé museli být urychleně přesunuti jinam.
Sovětskou okupaci připomínají i názvy zdejších ulic. Architektura sídliště je až vojensky unifikovaná, domy jsou jednotné, všechny jednotky jsou stejné, prochází se tu průchody. Ústředním monumentem sídliště je centrum "Vlasta", kam se přestěhovala i místní radnice, přestože budova ještě nebyla zkolaudována.
Kdo je Ondřej Prokop?
Pokud vás zajímá více, objevil jsem se také v několika pořadech a rozhovorech v médiích.
Na jedno se Standou Brunclíkem
Stanislav Brunclík mě pozval do svého podcastu Na jedno. Povídání u piva bylo super. Vyprávěl jsem o mých deseti letech v komunální politice, o zkušenostech s vládou aktivistů na Jižňáku i nekonečných dohadech na magistrátu.
Nejsem pouze politik
Jako všichni ostatní i já se snažím užívat si života. Moje každodenní zážitky můžete sledovat na Instagramu.
Sledujte mě na sítích
Jsem jediný politik v Praze, který vás aktivně informuje o všech svých aktivitách. Nejen, že přispívám denně na Facebook, Instagram a Twitter, ale dokonce každý týden vydávám videopořad Čau Praho, ve kterém shrnuji nejdůležitější novinky z Prahy, Jižního Města a dalších městských částí.
Budu rád, když mě budete sledovat i Vy!
Zmíněný pořad naleznete zde na webu a dalších platformách.
Můžete mě také kdykoliv kontaktovat s vaším podnětem.
E-mail: prokop@anobudelip.cz