Dokážete si představit v soukromém sektoru situaci, že ředitel společnosti a jeho nejužší tým udělá průšvih, akcionáři ho odvolají, nemají k němu už důvěru a on ještě zhruba měsíc, než se stane jeho nástupce oficiálně ředitelem, neomezeně vládne? Rozprodává firemní majetek, prodlužuje smlouvy svým přátelům nebo si pronajme firemní pozemky za neobvykle výhodných podmínek? Přijde vám to tak jako mě jako absurdní? Jenže v komunální politice to přesně tak je…
Nejen na Praze 11 jsme svědky toho, jak odstupující garnitura v podobě starosty a jeho rady v posledních záchvěvech své vlády uzavírá nové nevýhodné smlouvy, vyprodává majetek městských akciových společností, pronajímá obecní pozemky a prostory firmám svých manželek a manželů. Mnohde dávají zlaté padáky zaměstnancům v akciovkách, kteří jsou tak trochu ve všem s nimi namočení a nechtějí tam zůstat pod novým vedením nebo naopak prodlužují pracovní smlouvy o mnoho let těm, kteří v práci zůstat chtějí.
A to prosím po regulérních volbách ve kterých jim občané vyslovili jasnou nedůvěru. Mnohdy se jedná o radní, kteří ve volbách propadli, nedostali se ani do nového zastupitelstva a jednoznačně dostali od občanů červenou kartu. Ano tito lidé mají i po volbách až do ustanovujícího zastupitelstva a volby nového starosti prakticky neomezenou moc.
Nově zvolení zastupitelé mohou pouze přihlížet jak se den ode dne po volbách ztenčuje obecní majetek a stav účtu. Mohou volat o pomoc na sociálních sítích, psát články do novin a to je tak všechno.
Nevidím pochopitelně do celé ČR, ale vidím velmi dobře do toho co se stalo po volbách u nás na Praze 11 a v několika dalších MČ, kde minulá rada se starostou utrpěli silnou porážku. S jistotou nemožnosti složit koalici to poslední týdny ještě pořádně roztočili. Zajistili své věrné přátele a utratili poslední obecní peníze. V rámci jedné městské části jde o někde o stovky tisíc, někde o jednotky miliónů, v našem případě Prahy 11 je ve hře například 200 milionů za údržbu zeleně. Pokud to promítneme na celou ČR jde jistojistě o miliardy Kč, které jsou prakticky zbytečně promrhány!
A to mi vadí, vadí mi, že to zákony neřeší a budu usilovat o jejich změnu. Dle mého názoru by odcházející radní a starostové, kteří jednoznačně nedostali další důvěru občanů, neměli po volbách už rozhodovat o žádných zásadních záležitostech. Chod města, městské části nebo obce by měl přejít do úřednických rukou a starosta se starou radou by měli mít možnost řešit případně opravdu krizové záležitosti (pokud vůbec).
Jaký na to máte názor vy?