Milí Pražané,
inflace roste a úrokové sazby stoupají. Finanční poučky říkají, že v takové chvíli je třeba chránit volné peněžní prostředky před znehodnocením, a naopak pořízení půjčky je krajně nerozumný nápad. A jak na situaci reaguje Praha? Ano, přesně naopak.
Počátkem února proběhla médii zpráva, že se město chystá vzít si půjčku na nové obecní byty. Adam Zábranský – pražský radní se dokonce nechal slyšet, že Praha k tomuto kroku “musí” přistoupit kvůli nedostatku financí. Opravdu k drahé půjčce neexistuje alternativa? Pojďme se na to společně podívat.
Hlavní město Praha má aktuálně na svých účtech úhrnem 70-90 miliard korun. Velká část financí je už alokovaná na velké investice, například do dostavby městského okruhu nebo budování nové trasy metra, a současné vedení města je proto považuje za nedotknutelné. A to je jedna z (mnoha) věcí, ve kterých se s vedením města rozcházím.
Rozhodně netvrdím, že bychom uložené prostředky měli využít beze zbytku. Vzhledem k tomu, že se pro financování chystaných dopravních projektů budou uvolňovat postupně, v horizontu příštích 5-10 let, bychom ale alespoň malý zlomek z nich mohli použít právě na nákup obecních bytů.
Pokud bychom do rozšíření obecního bytového fondu investovali pouhá dvě procenta rozpočtu pro letošní rok, což je přibližně 1,8 miliardy korun, mohli bychom za ně pořídit nejméně 300 středně velkých bytů, a ještě více v případě, že bychom místo nakupování po jednotkách bytů odkoupili část developerského rezidenčního projektu nebo se zaměřili na jejich získávání v dražbách. To vše bez vysokého úroku, bez odkladu návratnosti a s vědomím, že pokud bude město dobře hospodařit, vynaložené prostředky dokáže snadno v řádu let nahradit.
Dává tedy půjčka na obecní byty smysl
Z mého pohledu rozhodně ne. Co myslíte vy
Těším se na vaše komentáře, opět zde pod příspěvkem.