Milí Pražané,
minulý ze svých pravidelných komentářů k bytové
politice jsem věnoval panelové výstavbě. Ta svého času urychlila a zjednodušila rezidenční výstavbu, a významně tak pomohla k uspokojení zvýšené poptávky po bydlení v posledních dekádách 20. století. Dnes bych se rád zastavil u fenoménu stavební výroby, který by mohl sehrát klíčovou roli v řešení současné bytové krize, zejména s ohledem na příliv statisíců lidí v nouzi – modulární výstavbě.

Když se řekne modulární stavba, vybaví se většině z nás především zahradní kůlny nebo unimo buňky sloužící jako zázemí stavebním dělníkům. Projekty realizované v Německu, Francii, Kanadě a dalších zemích, kde si modulární byty a domy už získaly řadu příznivců, jsou ale jednoduchým boudám z vlnitého plechu na hony vzdálené. Uplatňuje se v nich řada materiálů včetně dřeva, a důraz je kladený také na moderní a funkční design.
Estetická stránka je ale samozřejmě jen příjemnou podružností. Největší výhoda modulárních staveb spočívá především v jejich široké využitelnosti – z modulů mohou vznikat rodinné i bytové domy, ale také školní zařízení, letištní haly nebo dokonce nemocnice.

Jak je vidět, modulární výstavba má opravdu mnoho pozitiv. To ale samozřejmě neznamená, že bychom kvůli nim měli stavění klasického rezidenčního bydlení zcela zavrhnout, a troufám si říci, že “staré dobré” zděné domy budou v kurzu vždy.
Avšak v situaci, kdy potřebujeme rychle zajistit důstojné bydlení pro desetitisíce rodin, je možná nejlepší čas zařadit modulární byty mezi plnohodnotné alternativy bydlení. A kdo ví, třeba jim přijdeme na chuť podobně jako třeba lidé v Paříži nebo Berlíně.
Jak se tento typ výstavby zamlouvá vám

A jakou má podle vás budoucnost

Opět se těším na vaše komentáře pod tímto příspěvkem 

.


