Milí sousedé,
tento víkend byl vážně nabitý! Nejdříve bitva o Chodovskou tvrz, pak nově opravená historická pítka na Jižním Městě II, Den pro Trojskou kotlinu, Metropolitní běh na Praze 11 a dokonce hned dva koncerty. (Leoš Mareš a Rammstein.. No jo, mám široký hudební vkus) Nakonec jsem vám vybral tento týden fotku s mojí babičkou, za kterou jsme se s mým synem Oliverem stihli taky zastavit. Na chatě na Kocábě u Štěchovic jsem strávil část mého mladí a mám to tam moc rád. Tolik jarních barev, co tam dnes babička má! Snad všechny druhy zelené! Mrkněte na fotky.
A teď už události minulého týdne. Bylo toho taky dost…
Pondělí
Na pondělní poradě vedení naši radní schválili novou smlouvu na tzv. operativní úklid Jižního Města. Jsem rád, že svou prací provokuji a štvu naše líné radní tak, že je vždy nakonec donutím k nějakému činu. Jak asi víte, každý týden dávám na sociální sítě fotku před a po. Vždy jde o nějaký úklid kolem kontejnerů nebo odpadků kolem koše, nebo opravu lavičky, branky na hřišti, sítě na hřišti atp. Co vím z kuloárů úřadu, některé radní jsem tím tak štval, až se rozhodli, že sami začnou něco dělat a zřídí úklidovou četu právě na tyto různé drobné rychlé zásahy. Jsem za to hrozně rád a doufám, že to bude fungovat a já budu mít méně práce. Posíláte mi toho spoustu, každý týden víc a víc, tak už to sem ani vše nedávám..
Co mě naopak naštvalo, je to, že projednali a schválili zdražení parkovného v našich parkovacích domech a na parkovištích. Takže na většině míst, kde provozuje Praha 11 hlídaná stání, si připlatíte. V době inflace, energetické krize a vší té bídy kolem je to od našich radní pořádně asociální krok. Zvlášť když dobře vědí, že na ulici už se zaparkovat nedá a tak ty peníze holt občané Prahy 11 z kapes naším radním vyndají.
Zato Rada hl.m.Prahy byla ještě zábavnější.
Radní schválili odnětí čestného občanství Koněvovi. Já teda nejsem v žádném případě prorusky smýšlející, ale tahle snaha přepsat historii ve světle současného dění mi přijde už trochu hysterická.
Koněv za Putina nemůže a Hřib a jeho parta by se spíš měli starat o ruské oligarchy, kteří bohatnou na našich zakázkách nebo o peníze, které má Praha na účtech Sberbank.
Absurdní je na tom ještě to, že hned v dalším hlasování odsouhlasili stavbu Dvoreckého mostu, kde stavební firma je propojena s ruskými oligarchy a zase peníze pražských daňových poplatníků poputují na financování ruské agrese.
Když se o tom na Radě diskutovalo, Hana Kordová Marvanová si vynutila do zápisu, že byla PROTI. Zdeněk Hřib s Janem Čižinským prostě opět vybrali firmy propojené s ruskými oligarchy a nepřímo tak schvalují další peníze z veřejných zakázek na ruskou agresi.
Pražští radní také dále a opět bez diskuze a jednohlasně schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Název zní honosně a na první pohled by si čtenář mohl říct: To je dobře, zase budeme o něco modernější město.
Při hlubším zkoumání a znalosti problematiky však přijdete na to, že není vůbec jasné, co navrhované centrum má dělat a de facto se jedná pouze o vyvedení provozních prostředků do OICT.
Ve smlouvě chybí předmět i jasný termín. Nechybí ale ambiciózní hesla, že základním cílem je zajistit provozní a rozvojové potřeby HMP atd. Co to ale v praxi má znamenat?
Celý navržený tisk, který radní schválili, je z mého pohledu povrchní a k ničemu nezavazující, motá páté přes deváté. Ve výsledku to bude Pražany hodně stát, ale nic z toho nevznikne.
Téma robotizace a digitalizace jsou obecné floskule pro velmi široké spektrum plnění. Navíc nevíme, zda Operátor ICT má k tomuto již uzavřené další smlouvy a objednávky či bude je při současné situaci na trhu vůbec schopen uzavřít?
Odstrašujícím příkladem podobného projektu je Portál Pražana, který je ve výsledku jen předraženou hračkou, kterou nikdo moc nepotřebuje ani nevyhledává. Nebo zakázka pro OICT na grantový systém pro dotace na kulturu, který nebyl v létě 2021 dodán včas a dodnes není funkční.
Večer jsme měli volební štáb na Praze 11 a musím říct, že toho na vás kolegové pod vedením našeho jihoměstského předsedy Martina Horáka chystají hodně. Brzy vás s plánem akcí a vším začnu seznamovat.
Úterý
V úterý jsme měli celý den výbory. Nejdřív byl výbor pro územní rozvoj. Z Prahy 11 tam sice nebylo nic, ale zato v jiných městských částech to stálo za to. Třeba na Praze 2 jeden investor chce stavět hotel v zeleni hned naproti staré bytovce, kde řada lidí má okna jen směrem k tomuto záměru. Přišly by tak absolutně o výhled i slunce. Chtěl jsem tuto změnu na žádost občanů úplně zamítnout, ale (světe div se) Piráti a Praha Sobě byli proti zamítnutí!!! Změna byla tedy jen přerušena s tím, že radnice Prahy 2 má s těmito občany jednat a najít dohodu. Dohodu o čem? Že přijdou o výhled z jediných oken, které mají?
Také se nám podařilo zatím zarazit obří změnu územního plánu v Letňanech. Tu tlačí zástupci STAN v čele s Petrem Hlaváčkem velmi prapodivným způsobem, aniž by se dohodli se starostou a občany Letňan. Tam už teď často kolabuje doprava a místní si neumí představit, co by se stalo, kdyby změna doběhla do konce a v místě vznikly tisíce nových bytů. Nejdřív je, milí radní Prahy, potřeba vyřešit infrastrukturu, silnice, další stanici metra, školy a školky a až pak můžete stavět tisíce nových bytů! Už aby byly volby!
Odpoledne pak proběhl na magistrátu ještě Kontrolní výbor.
Nejdéle jsme řešili stížnost restauratérů na Adama Scheinherra, radního pro dopravu, který zpackal vyhlášku na zahrádky. Ty někde stanovují třeba to, že zahrádka má mít asi metr na šířku. Zkuste si do 1 metru na šířku dát stůl a židle nebo nad ně slunečník. Že se to nevejde? Hmm, takto přemýšlí jaderní inženýři z Praha Sobě Jana Čižinského. V kontrolním výboru jsme si vynutili spravedlnost. Náměstek pod tlakem a tíhou argumentů slíbil provést místní šetření a nápravu problému. Je to nehorázné, co vláda Pirátů a Praha Sobě dělá našim restauratérům. V době covidu jim prakticky vůbec nepomohli. Teď jim berou zahrádky a ještě by po nich chtěli, aby provozovali zdarma veřejné toalety! Je to normální?
Zbytek výboru jsme řešili stížnosti nájemců magistrátních bytů. Je neuvěřitelné kolik problémů a nespravedlnosti vytvořil pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský. Stěhuje nepřizpůsobivé rodiny a bezdomovce do bezproblémových domů, kde pak sousedi nemůžou spát a normálně žít. A to se jedná třeba o lékaře či sestřičky, kteří samozřejmě, když se nevyspí, mohou udělat pak v práci chybu, která může někoho stát zdraví nebo i život. Taky Zábranský třeba zcela asociálně zdražuje nájemné matkám samoživitelkám v době ekonomické, inflační a energetické krize! Je to tak nehorázné, že jsme se rozhodli problém s bydlením a obsazování bytů řešit na zastupitelstvu, kam za opozici pozveme všechny stěžovatele… a že jich je!
Středa
Jako pravidelně jsem publikoval bytové okénko. Kopíruji sem..
Milí Pražané,
v tom, že úspěšné řešení bytové krize stojí a padá s masivní bytovou výstavbou, má současná vláda doufejme jasno. Stále tu ale chybí seriózní diskuse o tom, jak obce ve výstavbě účinně podpořit. A právě této otázce chci věnovat dnešní okénko.
Realizace stavebního projektu totiž nevyžaduje intenzivní a dlouhodobé nasazení pouze na straně developera. Obrovský kus práce, zejména v přípravných fázích, musí odvést také zástupci a úředníci municipality, na jejímž území má výstavba vzniknout.
Úsilí, které samosprávy do projektu vloží, ale stát neumí patřičně docenit. Místo aby obce z výstavby profitovaly, potýkají se s problémy, jak financovat vybudování nové školy nebo potřebné dopravní infrastruktury, a jsou nuceny potřebné prostředky získávat individuálními dohodami s developery.
Některé z nich, především větší města jako Praha, Brno nebo Liberec, se pokouší o systémovější řešení zaváděním metodik kontribuce developerů. Ty pak, tu s menšími, tu většími úspěchy aplikují.
Mnohem logičtějším a transparentnějším způsobem, jak obcím zajistit dostatek peněz na výstavbu a opravy prvků občanské vybavenosti, by byla změna rozpočtového určení daní, kdy by se část DPH z výstavby vracela přímo samosprávám. Příliv financí z tohoto zdroje by představoval nejen jakousi odměnu pro obce, které se zodpovědně starají o svůj rozvoj, ale sloužil by zároveň jako motivace těm, kterým se za současných podmínek do výstavby příliš nechce.
Mimochodem, z přibližně 130 tisíc bytů, které se v Praze nyní připravují, získá stát na daních přes 170 miliard korun. O co lépe by se v Praze žilo, pokud by byť jen malé procento z této částky mohlo město využít ve svůj prospěch?
Změnu stávajícího systému rozpočtového určení daní, společně s rozšiřováním obecního bytového fondu, považuji za jedny z nejdůležitějších podmínek pro dosažení kvalitního života v Praze, a hodlám se o ni zasazovat i nadále.
Souhlasíte se mnou, nebo vám naopak stávající situace připadá dostatečně efektivní a spravedlivá?
Jako vždy se těším na vaše odpovědi, podněty a připomínky.
V poledne jsem přijal pozvání do pořadu Rozstřel. Je to online debata na iDnes, kde se hosta ptají i čtenáři. Odkaz na záznam vám dávám do komentářů pod článek. Mluvil jsem hlavně o tom, že Prahu dnes nikdo neřídí, nemá žádnou jasnou vizi, řeší se jen zástupné problémy jako malování zbytečných cyklopruhů a přejmenovávání ulic.
Odpoledne jsme oslavili 10 let hnutí ANO. To vzniklo přesně 10. května 2012. V roce 2012 vyšel iPhone 5. Taky vyšly Windows osmičky. Plzeňským právům vzali akreditaci. Na Václaváku se sešla největší demonstrace proti vládě od sametové revoluce. Vláda Petra Nečase se dohodla na církevních restitucích a poslala zákon do Poslanecké sněmovny. Ratha chytili s krabicí vína. V Jihoafrické republice zatkli Krejčíře. Vypukla methanolová aféra.
A tehdy Andrej Babiš vyděsil všechny své kolegy v práci i celou rodinu a vstoupil do politiky.
Večer jsme se ještě s kolegy zúčastnili setkání s veřejností k plánovanému projektu výstavby Hloubětínského tunelu a zkapacitnění křižovatek Průmyslová – Kbelská x Poděbradská i Kbelská x Kolbenova.
Díky úpravě křižovatek a novému tunelu Hloubětín by se měla zvýšit kapacita úzkého hrdla Průmyslového polookruhu až na 150 procent a zlepšit se podmínky nejen pro automobilovou dopravu. Zároveň s tím by na povrchu měla vzniknout nová stromořadí a kvalitní cesty pro pěší a cyklisty.
Důvodem výstavby jsou dopravními problémy s dlouhými kolonami v úseku kolem křižovatek s Poděbradskou a také s Kolbenovou ulicí.
Čtvrtek
Ve čtvrtek začala oprava laviček u ZŠ Campanus na Jírovcově náměstí. Lavičky před ZŠ Campanus byly v naprosto dezolátním stavu a často jste mi o tom psali. Kromě zničeného oblečení zde může hrozit i úraz. Zařídil jsem tedy ve spolupráci s TSK opravu, OPRAVA PRÁVĚ PROBÍHÁ. Brzo se tak můžete těšit na lavičky použitelné ke svému účelu. Pište mi dál své podněty, má to smysl. Vždy prosím připojte místo určení, kde se problém nachází, a já se pokusím zařídit vše, co je v mých silách.
A další, co se povedlo mým neustálým tlakem a nepříjemnými výpady na sociálnící sítích a v médiích, je to, že vedení radnice Prahy 11 se konečně rozhodlo řešit problematiku bezdomovectví v průchodu od bazénu ke Starému Chodovci. Patrně tak činí právě na můj popud, neboť jak nejspíš víte, tak již minulý týden jsem k tomuto tématu pro vás natočil videopříspěvek, kde jsem vás o této problematice informoval a také jsem vám slíbil, že se tímto podnětem budu zabývat! Jsem zvědavý, s jakým řešením této problematiky nakonec vedení radnice přijde!
Do komentářů vám přidávám odkazy na videopříspěvek, pokud jste jej ještě neviděli, tak doporučuji zhlédnout. Také přidávám nějaké fotografie, které jsem na místě pořídil a v neposlední řadě i článek z Blesku, který o této problematice rovněž informoval.
Pátek
V pátek ráno jsem vyrazil na Prahu 13 za naší místostarostkou Marcelou Plesníkovou na super inspirativní akci Ideathon. Účastnil jsem se zahájení. Letošní jarní Ideathon byl zaměřený na dopravu, bydlení, volnočasové aktivity a životní prostředí. Tříčlenné týmy spolu s odborníky využívají své kolektivní znalosti a kreativitu k brainstormingu a k nalezení inovativních řešení naléhavých výzev, které trápí naši městskou část. Soutěží se tam i o hodnotné ceny. S Marcelou jsme na místě diskutovali předchozí ročníky a jejich přínos. Načerpal jsem spoustu nápadů, které se hodí i k nám na Prahu 11 a i na další sídliště!
Se starostou Davidem Vodrážkou jsem si prohlédl nově zrekonstruovaný KD Mlejn. Mají to tam opravdu hezké a moderní..
Oběd jsem strávil s kolegy z ANO Praha 12, mají tam podobné problémy jako u nás na Praze 11. V čele radnice je také pirátský starosta, který je totální chaot a Praha 12 pod ním podobně jako Praha 11 začíná kolabovat. Všichni už netrpělivě vyhlížejí volby, aby tento pokus v podobě Pirátů ve vedená radnic definitivně skončil.
Večer jsem si udělal ještě s mým synem Oliverem výlet po Jižním Městě. Nejdřív jsme si prošli Jižní Město II, kolem Pošepňáku. Tam jsem mimochodem chodil do školy. Nejen, že tam dnes mají skvělou točenou zmrzlinu, ale hlavně se po mých opakovaných intervencích povedlo opravit historické pítko v soše raka! Další důkaz toho, že když na něco upozorním a dostatečně důrazně tlačím, rozhýbu i ty zabetonované lenochy na radnici a začnou něco dělat!
Z toho mám obrovskou radost!! A nejen já. Bylo celé odpoledne doslova obsypané dětmi. Mrkněte do komentářů, dávám vám tam odkaz na příspěvek, super fotky.
Pak jsme se ještě stavili na Středověkých slavnostech na Chodovské tvrzi, jsem moc rád, že právě Městská část Praha 11 má na svém území takový unikát a že se tady můžeme setkávat. O to lepší, že člověk zažije atmosféru středověku, s jarmarkem, kejklíři i hudbou.
Dobývání Chodovské tvrze bylo celý víkend, byli jste tam ? Pokud ne, opět mrkněte na fotky na mém profilu.
Tím bychom byli na konci. Děkuji za přečtení mého reportu a budu rád, když mě budete sledovat i nadále! Hezký zbytek víkendu.