Dnes mě hodně oslovila přednáška na konferenci Tel Aviv City Summit o tom jak v Izraelské metropoli funguje digitalizace veřejné správy. Jednoznačně začali o dost dřív než u nás a náskok se nedá upřít. Nicméně to jak jim dnes jejich „karta rezidenta“ funguje může být pro nás opravdu velká inspirace a cíl našeho směřování. A docela živě umím snít o tom, že by jednou naše Lítačka nebo jiná karta uměla nabídnout ty samé služby.
Tel Avivská radnice nevzala e-govermenet jenom tak, že zdigitalizuje pouze offline agendy úřadů. Ale vytvořili komplexní a lákavou platformu, která nabízí a motivuje tak uživatele k mnohem větší interakci.
Podařilo se jim vytvořit jakýsi „klub rezidentů“ Tel Avivu. Tito rezidenti v dnešní době mohou 98% všech úředních činností spravovat digitálně. Mohou si například digitálně, na dálku, bez toho aniž by vstali od počítače prodloužit parkování auta na ulici. Dle aktuálních statistik za rok 2016 – 78% rodičů hlásí své děti do školky on-line. Do škol pak dokonce odchází 82% přihlášek digitálně.
Se svou „lítačkou“ jdou však mnohem dál. V klubu rezidentů poskytují v kooperaci se soukromým sektorem zvýhodněné vstupné na kulturní akce, streaming video přenosů z koncertů, zlevněné taxi služby, Wi-Fi po městě zdarma a celou řadu výhod. Viz web rezidenční karty Tel Avivu: http://www.tel-aviv.gov.il/en/Live/ResidentsCard/Pages/default.aspx.
Dále jsme se doslechli, že na kartě rezidenta rozlišují i například skupinu pejskařů, pro které dělají speciální eventové akce. Díky tomu, že se sami dobrovolně přihlásí k tomu, že chovají psa, protože chtějí na akce pro pejskaře – má město aktuální přehled a jednoduchý kontaktní kanál pro tuto skupinu občanů.
Největší dojem na mě udělaly čísla, kterých dosahují při oslovení rezidentů cílenými informačními newslettery. 41% z nich si e-mail otevře, 22% pak provede další akci.
A poslední postřeh, který dělají v Tel Avivu fakt dobře, je prostor a podhoubí pro růst startupů. Funguje to jednoduše v symbióze, kde město pomáhá startupům. Startupy mají zase nápady jak pomoci městu a díky oboustranné a velmi široké spolupráci se vzájemně dokonale doplňují. I právě větší zapojení Prahy do startupové scény považuji u nás za důležité.
Jasně řeknete si, Tel Aviv je malé město s necelým půl milionem obyvatel. V jiném prostředí než Praha. Ale i tak se můžeme opravdu v lecčem inspirovat!