Karlínské náměstí již brzy získá nové modernější osvětlení. Městská společnost Operátor ICT v rámci pilotního projektu Chytrá světla PLUS zmodernizuje světla veřejného osvětlení s cílem snížit spotřebu elektrické energie a zároveň je doplní o další funkcionality pomocí instalovaných měřicích senzorů. Rozhodla to na úterním jednání Rada hl. m. Prahy.
„Jde o zatím malý pilotní projekt několika desítek sloupů veřejného osvětlení. Kromě toho, že chytré osvětlení sníží energetickou náročnost a tím i náklady za osvětlení, tak lampy budou vybaveny i senzory. Ty budou sbírat zajímavá a důležitá data o kvalitě ovzduší, teplotě, ale třeba i hluku nebo hustotě dopravy. Pokud se pilot osvědčí, budeme usilovat o to tyto lampy postupně rozšířit po celé Praze a mít tak velmi komplexní data o kvalitě života v naší metropoli.“ řekl Ing. Ondřej Prokop, člen dozorčí rady Operator ICT, a.s. a člen výboru pro Smart Cities ZHMP.
Chytré funkce i bezpečnost
Senzory budou měřit například teplotu, úroveň znečištění CO2, meteorologické veličiny, hluk a informace o dopravním provozu.
„Chytré lampy veřejného osvětlení budou fungovat také jako první pomoc pro občany v nouzi, na osvětlení bude totiž umístěno i takzvané tlačítko nouze, které bude napojeno na integrovaný záchranný systém,“ doplnil Ondřej Prokop.
Do budoucna by lampy mohly zabezpečovat sběr dat z okolních budov, laviček, chytrých odpadkových košů, parkovacích automatů apod. Data se pak budou online sbírat, centrálně vyhodnocovat, zpracovávat k dalšímu využití a archivovat. Hodnota této veřejné zakázky nepřekročí 8,5 milionů korun. Za tuto cenu je požadována instalace světel, jejich servis a shromažďování dat vzniklých při provozu světel a jejich migraci.
Pět lamp i pro dobíjení elektromobilů
Ve druhé části projektu, kterou Radě hl. m. Prahy v srpnu předloží primátorka, se plánuje kompletní výměna 5 kusů sloupů za nové chytré lampy. Každá z nich bude obsahovat i dvě nabíječky pro elektromobily. Obě části projektu jsou z důvodu rozdílných podmínek při zadávání výběrového řízení řešeny v samostatných zadávacích řízeních.
Pilotní projekt Chytrá světla PLUS se prolíná a doplňuje s projektem Mobilita budoucnosti, který řeší budování sítě dobíjecích stanic pro elektromobily v rámci celého konceptu Smart Cities v hl. m. Praze. Pilotní provoz potrvá do konce roku 2018, poté dojde k jeho vyhodnocení a rozhodne se o případném dalším rozšíření do dalších pražských lokalit.