Rekonstrukce panelových domů je levná a rychlá odpověď na rostoucí poptávku po bytech. To vědí i Francouzi, kteří mají se sídlišti bohaté zkušenosti, jelikož ve Francii působil revoluční švýcarský architekt Le Corbusier, který přišel s myšlenkou kolektivního bydlení. Velmi dobrým příkladem je panelový dům Tour Bois-le-Prêtre, přezdívaný „Alcatraz“. Ten byl postaven v roce 1960 architektem Raymondem Lopezem a po několika desetiletích jeho chátrání se jeho rekonstrukce ujali francouzští architekti Frédéric Druot, Anne Lacaton a Jean-Philippe Vassal. Výsledná realizace poté vyhrála i prestižní cenu Design of the Year Awards za rok 2013.
Hlavním vtipem celého návrhu bylo rozšíření všech stropních desek směrem ven, čímž se zvětšila plocha každého bytu. Fasáda získala moderní hliníkový plášť a velká okna doplněná prostornými balkony stavbě dodávají moderní vzhled. Většina bytů taktéž získala zimní zahradu, což zároveň zvýšilo atraktivitu celého panelového domu. Stavba si na nic nehraje, neschovává žádné nedostatky a vše je zde navrženo účelně a velice funkčně.
Jedná se vlastně o způsob, jak přeměnit negativní části města ve stavby s přidanou hodnotou. Díky rekonstrukci se sníží náklady na vytápění, jelikož prostorná okna v zimě povolují větší přísun slunečních paprsků, které poté ohřívají interiér. Balkony slouží zároveň jako sluneční kolektory. Celkově se jedná o velmi povedený projekt, jehož celková cena byla o polovinu menší než demolice starého panelového domu. Je vhodně taktéž zmínit, že přestavba probíhala za běžného provozu a tím tolik nenarušila obyčejný život v domě.
Aby se ale takové projekty realizovaly i na Jižním Městě, je potřeba změnit smýšlení o tom, jak se využívají peníze na opravu fasád a zateplení. A v neposlední řadě musí být zjevná jak vůle něco změnit nejen od veřejnosti, tak hlavně od zastupitelstva.